Jedním z odvětví, jehož ochromení bude mít v důsledku pandemie koronaviru zásadní dopad na ekonomiku, je průmysl. Dalšími oblastmi, které se na výsledném stavu negativně podepíší, jsou služby nebo cestovní ruch, které pandemie citelně zasáhla

Páteř evropských ekonomik tvoří právě průmyslový sektor, z hlediska hrubé přidané hodnoty (HPH – rozdíl mezi celkovou produkcí zboží a služeb na straně jedné a spotřeba na straně druhé) se jedná o 16,9 %. Průmysl je jedním ze stěžejních zdrojů příjmů a pracovních míst i pro Česko.

Dokazuje to i analýza projektu Evropa v datech, která uvádí, že průmysl má v česku na HPH obzvlášť výrazný podíl: tvoří téměř její čtvrtinu (23,7 %). V důsledku dopadů krize na průmysl se dá očekávat také zvýšení nezaměstnanosti. Na celková čísla má průmysl výrazný dopad – z celého trhu práce obsazuje až 23 %. Ze zmíněné analýzy vyplývá, že Česko je v tomto ohledu mezi evropskými státy na třetím místě, a to hned po Irsku a Norsku.

Český průmysl: problémy s dodávkami, cash flow i logistikou

Pro český průmysl nevypadala situace růžově už před několika měsíci. Dopady způsobené šířící se nákazou Covidu 19 ovlivnilo chod více než třetiny českých průmyslových firem. Zhruba dvě pětiny společností se již před třemi měsíci potýkalo s problémy s dodávkami, komplikace s dopravou a logistikou řešilo cca na 36 procent firem. Zaměstnance v karanténě měla v té době třetina podniků. Informace vyplývají ze šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, které proběhlo mezi 347 průmyslovými společnostmi. Šetření dále uvádělo, že se v souvislosti s Covidem může až pětina podniků dostat do problémů s cash flow. Z dnešního pohledu se jeví, že šlo ještě o celkem optimistickou predikci. |ochromená průmyslu má dopad negativní nejen na českou ekonomiku.

Podle analýzy zaměřené na ekonomické dopady pandemie Covid 19 společnosti Deloitte se růst globální ekonomiky v letošním roce nejspíše zpomalí pod 2,5 procenta, což podle IMF odpovídá definici recese. Vyspělé ekonomiky se pravděpodobně nevyhnou poklesu HDP. Autoři studie uvádějí, že závažné dopady postihnou země, kde se nákaza rozšířila rychle mezi větší podíl obyvatel, tj. Itálii, Španělsko nebo Velkou Británii. Analýza jako jeden z mnoha zdrojů potvrzuje i fakt, že mezi ohrožené státy patří i Německo. A to může být pro český průmysl klíčové.

Blýská se průmyslu na lepší časy?

Svaz průmyslu a dopravy ČR v tiskové zprávě uvádí, že průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku údajně přispělo oživení výroby aut. Z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) vyplývá, že v meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta.

Meziměsíčně průmysl od rekordního poklesu v dubnu roste, v květnu se oproti dubnovému dnu produkce zvýšila o 13,8 %, v červnu průmysl meziměsíčně stoupl o 13,4 %. „Přestože se postupně odrážíme ode dna, nás ale stále čeká obtížný vývoj. Letošní pokles výroby a zakázek nebude snadné rychle obnovit. Zpomaluje se tím i investiční aktivita. Trh práce reaguje s určitou setrvačností a krize se dotkne i ukazatele nezaměstnanosti. Proto je nutné nastavit například efektivní dlouhodobý kurzarbeit, aby podniky přežily nejen karanténní zmrazování, ale i následující období, které poznamená nižší domácí i zahraniční poptávka,“ upozorňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Aktuální výsledky průmyslu korespondují s předběžným odhadem Českého statistického úřadu o vývoji HDP, podle něhož se očekává, že ve druhém kvartálu celá ekonomika klesne o 10,7 %.

 

 

 

__Mohlo by vás také zajímat…

Co s firmou, když ji děti nechtějí vést?

Co s firmou, když ji děti nechtějí vést?

Generace podnikatelů, kteří v 90.letech zakládali firmy, začínají v Čechách shodně řešit nerudovskou otázku: kam s ní? Nebo, lépe řečeno – komu firmu předat. Dříve se považovalo předání rodinné firmy mladší generaci za automatické. Dnes tomu tak ale není. Mnoho...

číst více

Uvažujete v souvislosti s aktuální situací o odprodeji firmy či firemního podílu? Investujeme do českých podniků protože v české podnikání věříme. Kontaktujte nás. Českým firmám rozumíme.

 

5 + 7 =